Građani Srbije od marta 2014. neće moći da registruju automobil, produže, ili izvade lična dokumenta, sve dok ne plate prekršajne kazne, objavio je “Informer”.  Ako uzmemo u obzir da su mediji isto objavili i prošle godine u oktobru, postavlja se logično pitanje da li je i kada će ovo zapravo stupiti na snagu.

policija-250x160Propisima koji stupaju na snagu u martu 2014. predviđena je i mogućnost povećanja saobraćajnih kazni, tako što je određen maksimalni i minimalni iznos globe.

Maksimalni iznos tih kazni znatno su veći od dosadašnjih fiksnih iznosa, pa je tako najveća kazna za nevezivanje pojasa koju sudija može da izrekne čak 10.000 dinara.

 

Milan Marković, predsednik Prekršajnog suda u Beogradu i član radne grupe koja je pisala novi zakon, kaže za “Informer” da uspešnost naplate kazni u prekršajnom postupku trenutno ne doseže ni 20 odsto.

“Mnogi izbegavaju kazne tako što se prosto ne odazivaju pozivu suda, ili policija ne može da dođe do njih, pa slučajevi zastarevaju. Naša namera je da se ti ljudi zapitaju da li im odgovara da ne plaćaju kazne, ali da za uzvrat ne mogu da regisutruju automobil, ni produže vozačku dozvolu”, kaže Marinović.

Zbog toga će se napraviti jedinstvena elektronska evidencija, pa će svako ko učini neki prekršaj naći u bazi podtatka u svakom prekršajnom sudu u Srbiji.

Novi zakon predviđa i takozvani prekršajni nalog, kojim se građanima otpisuje 50 odsto iznosa kazne ako je plate u roku od osam dana.

“Prekršajni nalog se izdaje samo za prekršaje za koje je predviđena kazna u fiksnom iznosu od 10.000 dinara. Nalog izdaju policajci koji na licu mesta zateknu građanina u prekršaju. Narednih osam dana ta osoba ima pravo da plati samo pola kazne. Nakon toga, ta olakšica više ne važi”, objašnjava Marinović.

 
O prekršajnom nalogu pisao je “Blic” 2012., a tom prilikom je prekršajni sudija Zoran Pašalić objasnio cilj tadašnjeg novog zakona, koji je bio u radnom obliku:

– Rasteretićemo sudije za prekršaje lakše prirode, pa ćemo ukinuti institucije prekršajnih sudija koje su postojale u policiji ili inspekcijama. Značajna promena je i formiranje baze evidencije prekršaja i novčanih kazni. Sada će svaki počinioc biti upisan u registar i sudija će lako moći da vidi da li je on povratnik i da ga oštrije osudi – objasnio je Pašalić.

 

Izvor: Informer, Blic