Zimi, kada su veoma niske temperature, vozačima ne zadaje problem samo teško paljenje automobila već i led na putevima.
So je neophodan nutrient, koristi se u domaćinstvu za omekšavanje vode sa časme, sastavni je deo hemikalija i najbitnije, sastavni je deo sladoleda. Ista hemijska reakcija koja se dešava između leda i soli prilikom pravljenja ukusnog, kremastog sladoleda takođe čuva naše puteve i trotoare od opasnog leda u zimskim mesecima.
Mešavina soli i peska se često prosipa po putevima pre ili posle padanja snega ili ledene oluje. So snižava tačku mržnjenja vode zbog čega se led topi iako temperature ostaju ispod nule. Pesak pomaže da so ostane na mestu, a takođe dadaje malo trakcije na mokrim i često bljuzgavim putevima.
Dok so na putevima omogućava sigurnije putovanje, ona ima i svoje nedostatke. Može da izazove velika oštećenja automobila sem ako se ne preduzmu određene mere predostrožnosti. So je korozivna, tokom vremena može da pojede farbu na automobilu, dovede do problema sa rđanjem samog rama automobila i čak da ošteti šasiju.
Najbolje vreme za zaštitu automobila od oštećenja izazvanih solju je pre prvih pahulja. Malo održavanje automobila će sprečiti da se rđa pojavi.
- U kasnu jesen temeljno operite svaki centimatar auta, uključujući i donju stranu.
- Voskirajte auto.
- Posebno obratite pažnju u kakvom su stanju kočione i cevi za gorivo koje su najpodložnije koroziji.
Održavajte vaš auto čistim i tokom zimskog perioda kako bi umanjili štetan uticaj soli i peska. Autoperionice su uglavnom opremljene sistemima za pranje pod visokim pritiskom što će omogućiti da se ukloni sva so koja se zadrži oko točkova i ispod auta. Veoma bitno je da i u zimskom periodu voskirate auto, zato tražite one autoperionice koje u svojoj ponudi imaju i tu mogućnost.